Yeni Mezun Kimdir? Nasıl İşe Yerleştirilir?

Gözde Bohan
11 Temmuz 2016

İşe alım çalışmaları kapsamında başlayan bir süreç ile yetiştirme programları düzenlenerek kritik bölümler ve pozisyonlar için yetenek planlaması yapılmaktadır. Kişilerin uygunlukları kapsamında üretim veya mağazalarda gerçekleştirdikleri geniş bir oryantasyon süreci bulunmaktadır. Bunun sonrasında yapılandırılmış bir plan kapsamında daha önce belirlenen bölümlerde çalışma ve burada yetiştirilecekleri pozisyonlar için yetenek ve yetkinliklerinin gelişmesi için programlar oluşturulmaktadır. Bu programlar sistematik bir şekilde yıllık olarak planlamakta katılımcılar bazında takibi ve uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

 

“Yeni Mezun Aday Programı” üniversitelerin lisans bölümlerinde son sınıf öğrencisi ya da mezun adayların başvurabileceği bir programdır. Bu program için; üniversitelerin lisans bölümlerinden, tercihen mühendislik ya da iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden, yeni mezun olan ya da iş hayatında 1 yıldan daha az tecrübeli adaylar tercih edilmektedir. İlana başvuru yapan, özgeçmişleri uygun adaylarımız öncelikle genel yetenek ve İngilizce seviye tespit sınavlarına dahil edilirler. Sınav sonucu başarılı olan adaylarımız; sırasıyla  Değerlendirme Merkezi Uygulamalarına ve yönetici görüşmelerine davet edilir. Süreçlerin hepsini başarıyla tamamlayan adaylarımız  “Yeni Mezun” pozisyonunda işe alınır.

 

“Yeni Mezun” olmak asıl bu süreçlerden sonra başlar...

Yeni Mezun olarak işe başlayan arkadaşlarımız, ilk 3 aylarını, üç markamızın mağazalarında birer ay geçirerek, ilk oryantasyonlarını almaya başlar.  Bu süreç içerisinde ürünlerimizi, mağaza süreçlerini ve müşterilerimizi daha yakından tanıyarak, merkez pozisyonlarında görev alacakları departmanlar için alt yapı oluşturmuş olurlar. Böylelikle faaliyet alanımız olan “Moda Perakendeciliğini” yerinde gözlemleme şansı bularak, eğitim aşamalarını daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedirler.   

 

3 aylık mağaza sürecinden sonra, adaylarımızın hangi alana yöneleceklerini  belirlemelerine ve kendi kariyer planlarını daha bilinçli bir şekilde çizmelerine olanak sağlayan, 3 aylık Merkez  oryantasyon süreci başlar. Bu sürede merkez bölümlerini tanıyarak, ilgili oldukları farklı departmanların iş süreçleri hakkında deneyim kazanırlar. Oryantasyon süreci boyunca Genel Müdürlüğümüzdeki eğitim programlarına da devam eden adaylar, İnsan Kaynakları ekibimiz tarafından koçluk almakta ve tüm bu istişareler sonucu, Genel Müdürlüğümüzdeki uygun kadrolara atanmaktadırlar. Programa kabul edilen her bir adaya yöneticilerimiz arasından seçilen mentörler atanmakta ve adayın gelişimi ile kuruma adaptasyonunda aktif rol almaktadırlar.

En Çok Okunanlar

12 Mayıs 2016
Aramıza Katıl
11 Temmuz 2016
Aydınlı Grup
11 Mayıs 2016
Aydınlı'lı Olmak

Blog Yazarları

Tuğba Uzüğüten Cacharel Marka Müdürü
Gözde Bohan İnsan Kaynakları Uzmanı
Tuba Hamzaoğlu Dijital Pazarlama Takım Lideri